Alüminyum Doğrama Neden Tercih Edilmelidir?

Modern yaşam alanlarını inşa etmek için kaliteli mühendislik teknikleri kullanılarak yapılan binaların gereksinim duyduğu en önemli malzemeler arasında alüminyum doğrama ürünleri yer alıyor. PVC sistemlerine göre çok daha işlevsel ve uzun ömürlü alüminyum doğramalar, insan sağlığı zararlı olmamaları gibi özellikleri nedeniyle ferah yaşam alanları için ideal tercihlerden birisidir. Ancak günümüzde, maliyet açısından daha cazip gibi gözüken PVC sistemlerinin kullanıla geldiği evler veya inşa edilen yeni binalar söz konusu olmaktadır. Yazımızda, alüminyum doğrama ürünlerinin kullanımına dair bilinci harekete geçirecek bilgilere yer veriyoruz!

PCV mi, alüminyum doğrama mı?

PVC sistemlerinin alüminyum doğrama ürünlerine sağladığı tek üstünlük fiyat konusundadır. Kalitesinden dolayı daha ucuz temin edilen ve kapı, pencere, balkon korkulukları gibi ürünler yapılarak, tüketiciye ucuza sunulan PVC ürünlerinin dayanıksız olması, uygulamaların yeniden tekrarlanmasını gerekli kılacağı için orta vadede alüminyum doğramaya göre maliyeti yükselmektedir. Alüminyum ürünlerinin uzun ömürlü olmaları ve hiçbir iklimsel şartta yıpranmamaları gibi avantajlar nedeniyle yapı ömrünün tamamlanmasına değin hiçbir bakım yapılmaksızın işlevsel bir kullanım sunabilmektedir.

Bunun yanı sıra, ahşap ürünler de; kapı, pencere ve merdiven korkulukları için tercih edilmektedir. Ancak ahşap ürünlerin sadece yağışlı iklimin olduğu bölgelerde avantaj sağlaması ve daha kurak iklimler için dezavantaj oluşturması modern yapı mimarisinde sadece dekoratif bir şıklık kazandırmak için kullanılmaktadır. PVC sistemleri ise, kurak iklimlerde avantaj sağlarken yağışın yer aldığı bölgelerde ise çok daha çabuk dezenformasyona uğrayabilmektedir. Alüminyum doğrama ürünlerinin ise, her türlü iklim şartına uyumlu olması çok daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Alüminyum doğramanın sağladığı diğer avantajlar nedir?

Alüminyum doğrama ürünlerinin giderek daha fazla tercih edilmesinin sebebi, modern mimarinin yaşam alanlarını daha uzun ömürlü, ferah ve estetik hale getirme hedefine en iyi hizmet eden ürün özelliklerine sahip olması sağlamıştır. Bu kapsam içerisinde alüminyum doğramayla elde edilen avantajların bir kısmını şu şekilde sınıflandırabiliriz.

  1. Çevreye uyumlu en iyi doğrama ürünüdür

Şirketlerin çevrelere yönelik bilinci giderek artmakta ve dünyanın korunması için şirketlerin üzerine düşeni yapma gayreti çok daha hızlı bir şekilde gelişmektedir. Doğrama sektörüne yönelik çözümlerde de alüminyumun tercih edilmesinin önemli bir sebebinin bu olduğunu ifade edebiliriz. En temiz madenlerden birisini ifade eden boksitten elde edilen alüminyumun hurdaya ayrılarak yeniden işlenmesi söz konusu olmaktadır. Böylece kötü atıkların çevreye verdiği zararlar asgariye indirilmektedir. Diğer doğrama ürünleri için bu mümkün olmamakla beraber, ahşaba alternatif olmasıyla da ağaç kesiminin azalmasını sağlamaktadır.

  1. Isı yalıtımında avantaj sağlar

Yapı içerisindeki enerjinin korunması iklimlendirme maliyetlerinin en aza indirilmesini sağlamaktadır. Bu da, çevre için kısıtlı olan enerjinin daha ekonomik şekilde kullanılması anlamına gelir. Bugün; PVC, ahşap ve alüminyum doğrama gibi sistemlerdeki ısı yalıtım değerleri birbirine yakın olsa da, alüminyum doğrama ürünlerinin sahip olduğu profil avantajı uygulamaları daha kolay ve düşük maliyetli yapmaktadır.

  1. Estetiksel değer kazandırır

Alüminyum doğrama sistemleri PVC gibi doğrama ürünlerine göre yapıya daha fazla estetiksel değer kazandırır. Teknoloji yardımıyla çeşitli renklendirmeye tabi tutulabilen alüminyum ürünleri, değişik renk alternatifleri veya lake boyama yöntemiyle klasik dekoratif tercihler için uyumlu hale getirilebilir. Sınırsız şekilde profil imkanı sunulan alüminyum doğrama ürünlerinde her dekorasyon stiline veya eşya modeline uyum sağlanabilir. Bu bakımdan da diğer doğrama ürünlerine üstünlük sağlamaktadır.

Şunu da ifade etmemiz gerekir. Alüminyum doğrama ürünlerinden elde edilmek istenilen performans için doğru bir şirketin ürünleri incelenmelidir. En son teknoloji tercih edilerek üretimi yapılan alüminyum doğramaların bina veya işyerlerine zarafet ve ferahlık kazandırması ustalık gerektirir. Ayrıca, alüminyum doğrama ürünlerinin montaj çalışmaları da yine uzmanlık gerektiren bir beceridir. Dolayısıyla tüm süreçlerin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bir Cevap Yazın